Wizja na 1 rok czy 5 lat?

Compass with needle pointing the word vision with blur effect plus blue and black tones. Conceptual image for immustration of company or business anticipation or strategy

Na ponad 3300 badaniach nad przywództwem wykazano że wielkich liderów wyróżnia jedna szczególna Cecha : WIZJA.

Leaderzy w przeciwieństwie do innych ludzi mają swoją własną wizję .

Stajemy się tym o czym myślimy” zatem o czym myślą liderzy?

Liderzy myślą o przyszłości , i kierunku swoich dążeń  i o tym co można zrobić  by tam się dostać.

Ludzie nie będący liderami myślą o dniu dzisiejszym oraz przyjemnościach i problemach danej chwili, zamartwiają się przeszłością myśląc o tym czego nie da się naprawić .

Taką cechę przywództwa określamy nastawienie na przyszłość .

Liderzy myślą o przyszłości, o tym co chcą osiągnąć i dokąd pragną dotrzeć. Myślą o swoich pragnieniach i o tym co można zrobić aby je osiągnąć.

Dobra wiadomość jest taka że gdy zaczynamy myśleć o naszej przyszłości , zaczynamy myśleć jak Liderzy i wkrótce osiągamy takie same wyniki jak oni .

Dr Edward Benswoltz z Harwardu po ponad 50 latach Badań , doszedł do wniosku że w dłuższa perspektywa czasowa to najważniejszy wyznacznik finansowego i osobistego sukcesu w życiu.

Benfield zdefiniował tę perspektywę jako zdolność wybiegania myślami na kilka lat w przyszłość i uwzględniania tych że przewidywań w podejmowaniu rzeczywistych decyzji.

To jedno z największych odkryć w dziejach. Pomyśl tylko , im dalej wybiegasz myślami w przyszłość , tym lepsze decyzje podejmujesz dziś, aby twoja wymarzona przyszłość stała się rzeczywistością.

Na przykład:

Gdybyś oszczędzał $100/miesięcznie od 20 do 65 Roku życia i inwestował te pieniądze w funduszu powierniczym ze średnim wskaźnikiem zysku 10%/rocznie , twoja fortuna przekroczyła by

$1 000 118 (1MLN) w dniu skończenia 65 roku życia.

Każdy mógłby odkładać 100$/miesięcznie gdyby tego tak naprawdę pragnął i kierował się wystarczająco długą perspektywą czasową.

Innymi słowy każda osoba rozpoczynająca prace w dniu dzisiejszym może zostać milionerem jeśli tylko rozpocznie wystarczająco wcześnie, będzie konsekwentna w oszczędzaniu i wierna swojej długoterminowej wizji swojej niezależności finansowej.

w przypadku strategicznego planowania rozwoju osobistego, również należy rozpocząć od spojrzenia na życie z perspektywy lat, początek dostosowania idealizacji we wszystkim co robisz.

W procesie idealizacji tworzysz dla siebie wymarzoną przyszłość na 5 LAT i zaczynasz zastanawiać się, jak wyglądało by twoje życie gdyby pod każdym względem było doskonałe.

Największą przeszkodą w stawianiu sobie celów są ograniczenia które sami sobie narzucamy , chodzi o dziedziny które postrzegasz jako swoje ograniczenia w ten czy inny sposób.

Może masz poczucie niższości , lub że jesteś gorszy od innych pod względem inteligencji,umiejętności ,talentu,kreatywności,osobowości lub pod innym względem i do tego nisko siebie cenisz.

Poczucie wartości powoduje że nie wyznaczasz sobie żadnych celów, lub są one znacznie poniżej twoich rzeczywistych możliwości. Łącząc idealizacje z nastawieniem na przyszłość, możesz zrównoważyć lub wyeliminować, proces ograniczania samego siebie.

12736183_1729944863903995_1860308781_n

Wyobraź sobie przez chwile że nie masz żadnych ograniczeń,dysponujesz mnóstwem czasu . Masz talent i wszystkie zdolności, jakie tylko są potrzebne do osiągnięcia jakiegokolwiek celu jaki mógłbyś sobie wyznaczyć,niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej wyobraź sobie że masz przyjaciół i wszystkie niezbędne kontakty czy powiązania które mogą otworzyć przed tobą każde drzwi, pozwalają ci osiągnąć wszystko o czym tylko marzysz, wyobraź sobie że dążenie do osiągnięcia , naprawdę ważnych celów , nic nie stoi na przeszkodzie by zostać kimkolwiek zechcesz, czy robić to o czym tylko marzysz.

Charls Garfield dokonał interesującego odkrycia w toku badań nad ludźmi o największych osiągnięciach .

Przeanalizował przypadki osób które przez wiele lat osiągały przeciętne wyniki w pracy aż któregoś dnia ich życie stało się pasmem sukcesów. Odkrył że w życiu każdych z tych osób miał miejsce punkt zwrotny , w który zastosowały one coś co nazwał

myśleniem wybiegającym  poza horyzont nieba

Ten rodzaj myślenia polega na tym że wszystko jest dla nas możliwe, podobnie jak kiedy nieskrępowanie wpatrujemy się w czyste niebieskie niebo. Myślami przenosisz się kilka lat w przyszłość aż do momentu gdy twoje życie jest pod każdym względem doskonałe , spoglądasz na teraźniejszość i zadajesz sobie pytanie „co musiało się stać że udało  mi się osiągnąć tak doskonalą przyszłość

następnie wracasz do teraźniejszości i zadajesz pytanie „Co musi się stać abym kiedyś w przyszłości osiągnął wszystkie swoje cele„.

Stosując idealizacje z nastawieniem na przyszłość, marząc i tworząc wizję swojej przyszłości, nie pójdziesz na kompromis, nie zadowolisz się małymi celami czy pseudo sukcesami,pozwolisz sobie raczej na wielkie marzenia i przeniesiesz się myślami w przyszłość niczym jeden z najpotężniejszych ludzi we wszechświecie,tworzysz swoją doskonałą przyszłość zanim wrócisz do teraźniejszości i zajmiesz się tym co możliwe w aktualnej sytuacji,zdecyduj czego naprawdę pragniesz, rozpocznij od swojego biznesu i kariery. Wyobraź sobie że twoje życie zawodowe za 5 lat jest doskonałe, i odpowiedz sobie na podstawowe pytania:

1.  Jakie ono będzie

2. czym się będziesz zajmował

3. gdzie będziesz działał

4.Gdyby twoje zycie było doskonałe z jakimi osobami byś pracował, jaki bd zakres twojej odpowiedzialności

5.Jakimi umiejętnościami, kwalifikacjami będziesz się odznaczał

6.Jakiego rodzaju cele byś osiągał

7. Gdyby twoje życie zawodowe było by doskonałe,jaką pozycje byś zajmował w tej dziedzinie.

 

Gdy odpowiesz na te pytania wyobraź sobie, że nie masz żadnych ograniczeń ,nagle wszystko jest dla ciebie możliwe.

Piter Draker mawiał swego czasu „Zwykle przeceniamy co możemy osiągnąć w ciągu roku, jednocześnie jednak nie doceniamy na co nas stać w ciągu 5 lat

nie pozwól aby coś takiego przytrafiło się tobie,zastosuj proces idealizacji, i wyobraź sobie że kiedyś w przyszłości będzie doskonałe pod względem finansowym.

Zadaj sobie pytania :

  1. Ile chcesz zarabiać za 5 lat?
  2. jaki będzie twój styl życia,w jakim domu byś chciał zamieszkać?
  3. Jakim samochodem byś chciał jeździć,gdyby twoje życie finansowe było by doskonałe?
  4. jakie artykuły luksusowe chciałbyś zapewnić sobie i swojej rodzinie za 5 lat?
  5. jaki powinien być stan twoich oszczędności finansowych za 5 lat?
  6. ile będziesz oszczędzał oraz ile będziesz inwestował w skali roki uwzględniając również odsetki?
  7. Jaka będzie twoja wartość finansowa gdy przejdziesz na emeryturę?

Wyobraź sobie że masz cudowny znikopis,i możesz nim napisać cokolwiek sobie życzysz, możesz zmazać wszystko co wydarzyło się dawniej i stworzyć dowolny obraz wymarzonej przyszłości , w każdym momencie możesz zmazać tabliczkę i rozpocząć od nowa  nie masz żadnych ograniczeń, a teraz wyobraź sobie swoje doskonałe życie rodzinne, spójrz na swoja rodzinę i łączące was więzi w dniu dzisiejszym i wybiegnij myślami na 5 lat w przyszłość:

1.jak wyglądało by twoje życie rodzinne gdyby za 5 lat miało by być doskonałe

2.Z kim byś je dzielił,z kim bys juz nie dzielił swojego zycia

3.gdzie i jak chciałbyś mieszkać?

4.jakim standardem życia bys sie cieszył lub jaki styl zycia bys prowadził

5.jak wyglądały by relacje z twoimi najwazniejszymi ludzmi w twoim zyciu za 5 lat, gdyby wszystko okazało się doskonałe pod kazdym względem

Gdy oddasz się marzeniom na temat swojej doskonałej przyszłości, jedynym pytaniem jakie sobie zadajesz jest JAK?

W pytaniu tym tkwi ogromna moc, gdy je sobie czasem zadajesz, pobudzasz swoją kreatywność, i pomysłowość w zakresie osiągania celów. Osoby które nie odnoszą sukcesów, zastanawiają się czy dany cel jest możliwy do osiągnięcia. Ci którzy wiele osiągają pytają po prostu JAK?

Następnie zabierają się do pracy aby znaleśc sposób na realizacje swoich wizji i celów.

Przeanalizuj również swoją kondycje fizyczną i stan zdrowia ,wyobraź sobie siebie za 5 lat i zadaj sobie pytania:

1.Gdybyś za 5 lat miałbyś być doskonałym okazem zdrowia  jak byś się czuł i wyglądał

2.Jaka będzie twoja idealna masa ciała?

3.ile czasu w ciągu tygodnia będziesz poświęcał na ćwiczenia fizyczne

4.jaka będzie twoja kondycja fizyczna?

5.Jakich zmian począwszy od dzisiaj musiałbyś dokonać w zakresie diety nawyków,zwyczaju związanego z ćwiczeniami fizycznymi oraz zdrowiem, aby kiedyś cieszyć sie wspaniałym zdrowiem fizycznym,następnie wyobrażasz sobie że jesteś ważna i liczacą się osobą w swojej społeczności.

Wyobraź sobie że twój wkład w otaczający cię świat jest na prawdę znaczący, zmieniasz na lepsze swoje życie oraz życie innych.

Oto kilka pytań które warto sobie zadać gdyby twoja pozycja społeczna oraz zaangazowanie społeczne miały być idealne

  1. czym będziesz się zajmował?
  2. do rozwoju jakiej organizacji byś się przyczyniał?
  3. w co mocno wierzysz i co popierasz oraz jak możesz okazać jeszcze większe zaangażowanie pod tym względem?

Powodzenia.